לאן נטייל בתחילת פברואר? נחל שקמה

בעונה זו הפריחה מתחילה להשתולל ומאוד קשה להחליט לאן לטייל. האם לפריחת הכלניות האדומות או הרקפות הורודות, האם לחפש את האירוסים הראשונים או את השקדיות שחוגגות ט"ו בשבט? הטיפים הקרובים יוקדשו כולם כמובן לטיולי פריחה. הפעם החלטתי לשלוח אתכם דרומה לנחל שקמה בעקבות הפריחה העדינה והחגיגית של רותם rotemהמדבר הלובש שמלת כלולות (תמונה למטה).

איך מגיעים? נוסעים בכביש 4 דרומה ופונים בצומת זיקים (אחרי אשקלון וממש קצת לפני עזה) ימינה לכביש 3411. הכביש עוקף את קבוץ זיקים בדרכו אל חוף זיקים, ובמקום שהוא חוצה את אפיק נחל שקמה מתחיל מסלולנו המסומן בסימון שבילים כחול. המסלול בן 2 הק"מ שמסתיים בחוף זיקים קצר, קל, יפהפה וכמעט לא מטויל. אם יש לכם שתי מכוניות, הקפיצו אחת למגרש החניה של החוף (בעונה זו החוף שומם ולא גובים תשלום), אם לא, לא נורא, הליכה קצרה על הכביש תחזיר אתכם למכונית. הולכים עם הסימון הכחול בין שיחי הרותם הפורח ומשתכרים מריח הפריחה. באפיק החולי של הנחל פוגשים את שיחי השיטה הכחלחלה, ובהמשך עץ שקמה יפהפה, עצי תמר שניזונים ממי התהום, דיונות חלקות וחוף ים בתולי. למרבה הצער, היופי הזה משובץ בלא מעט אשפה. כשמגיעים לקו החוף, פונים שמאלה (דרומה) והולכים עד מגרש החניה בו מחכה לנו המכונית.

כדאי לטייל גם לאורך נחל שקמה בחלק המזרחי יותר. ממש ממזרח לנקודה בה מתחיל מסלולנו נמצא מאגר שקמה של חברת מקורות המיועד ללכוד את מי השטפונות בנחל. המאגר מגודר והכניסה אליו אסורה באופן רשמי. כדי להגיע לקטע של נחל שקמה שנמצא מזרחה למאגר, נוסעים חזרה על כביש 3411 מקבוץ זיקים לכוון קבוץ כרמיה, ופונים ימינה עם דרך המסומנת בסימון שבילים כחול שמגיעה למגרש חניה ובו שלט: "שמורת כרמיה". ממגרש החניה הולכים לפי הסימון הכחול לכוון מזרח. בשמורת כרמיה שילוב של צמחיית חולות טבעית עם שרידי בוסתנים נטושים, עדות לכפרים הערביים שהיו פה עד 1948. בדרכנו נפגוש משוכות צבר, גפנים, שקדים, תמרים עצי תות, בארות מים, ובריכות אגירה, אך המרשימים מכל הם עצי השקמה היפהפיים שנתנו לנחל את שמו. ההליכה לאורך השביל הכחול מקצה אחד של השמורה לשני אורכת כחצי שעה בנחת, ובסיומה כדאי לחזור על עקבותינו באותה דרך.

עייפתם? מחפשים מקום יפה לפיקניק? סעו לחניון על שם אל"מ נבי מרעי ביער יד מרדכי. חזרו לכביש 3411, סעו בוshikma לכוון מזרח, אחרי קבוץ כרמיה, תראו שלט המפנה שמאלה (צפונה) לחניון, אליו מובילה דרך עפר מסומנת בירוק. בחניון שולחנות פיקניק, פחי אשפה, וכמובן עצי שקמה יפהפיים (תמונה מימין).

אנחנו היינו בנחל שקמה בפברואר 2011 עם אבי ואילת אובלס וקבוצת המטיילים המקסימה שלנו. פתחנו במעגל הכרות למרגלות עץ שקמה מקסים בחניון נבי מרעי (תמונה מימין), המשכנו בהצגות מצחיקות בין שיחי השיטה הכחלחלה באפיק נחל שקמה, וסיימנו בחוף זיקים בתפאורה מושלמת של שקיעה חורפית. התמונות באדיבות צפריר, מטייל מקסים וצלם מוכשר.

פורסם בקטגוריה המלצה לטיול מתאים לעונה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *