לאן נטייל בתחילת ינואר? מעינות חמים על שפת ים המלח

יש מקומות בעולם בהם ימי החורף של תחילת השנה האזרחית החדשה מושלגים, גשומים קרים וחשוכים. במקומות האלה מתכרבלים ליד תנורים ומתכסים בשמיכות, אף אחד לא חושב אפילו לצאת לטבע. אצלנו לעומת זאת, זה הזמן האידיאלי לטייל, ובמיוחד במדבר. הפעם אמליץ לכם על טיול מדברי אידיאלי לימים קרים לאורך חוף ים המלח הכולל מפגש מפתיע עם מעינות לוהטים. נוסעים לאורך חוף ים המלח ועוצרים בצד הדרך מדרום לנקודה בה נחל קדם חוצה את הכביש, כ-5 ק"מ מצפון לעין גדי.

pesel 2 ניתן לזהות את נחל קדם לפי עץ השיטה הגדל בערוץ, ולפי מפרץ נוח לחניה, מדרום לנחל, בצד המזרחי של הכביש. מהמקום בו חנינו יורדים עד קו החוף ההולך ונסוג של ים המלח (רדו בזהירות, אין שביל מסומן) ומתחילים ללכת דרומה על קו החוף. לכו לאט והתבוננו מסביב. אתם נמצאים במוזיאון מדהים מלא פסלים מגוונים (אחד מהם בתמונה מימין). מפלס ים המלח יורד באופן דרמטי משנות ה-80 של המאה הקודמת, כאשר בשנים האחרונות הירידה מגיעה ליותר ממטר בשנה. ירידה זו גורמת לנסיגת קו החוף ולתופעות לואי רבות כולל הווצרות הבולענים. על תופעות אלו תוכלו ללמוד במקורות רבים ברשת. אני ממליצה במיוחד על המאמרים של אלי רז באתר של קיבוץ עין גדי, ועל המצגת האיכותית באתר של גיא שחר.

אחת התוצאות של נסיגת קו החוף היא חשיפה של מעינות חמים, שנבעו עד לא tyulsadna16מזמן בתוך קרקעית הים. המעינות האלה לוהטים עד כדי כך שכמעט בלתי אפשרי לטבול בהם. הם יוצרים פלגים קטנים הנשפכים אל הים, ושם במקום בו מי המעין החמים נמהלים במי הים הקרים, נפלא להשתכשך ביום חורף קר (תמונה משמאל). אם תמשיכו ללכת על קו החוף תתקלו בכמה וכמה מעינות כאלה, וכשתרגישו מוכנים תוכלו לחזור לרכב באותה דרך בה באתם. שימו לב, המסלול הזה אינו מסלול רשמי, אין בו סימון שבילים והטיול בו על אחריות המטיילים.

אנחנו היינו במעינות החמים של ים המלח מספר פעמים לאורך השנים. התמונות הפעם מהטיול בינואר 2011, שקיימנו עם קבוצת המטיילים שלנו שאין כמוה. מזג האויר היה קר ומעונן, יום אידיאלי למסלול הזה. האם בגלל הקור בחוץ התחממו הלבבות והתחברו הזוגות? לקופידון פתרונים… תודה לרוני ולצפריר על התמונות ולכל המטיילים המקסימים על תרומותיהם המגוונות.

פורסם בקטגוריה המלצה לטיול מתאים לעונה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *